Mit tegyek, ha előállít a rendőrség? – 7 hasznos tanács büntetőjogásztól

leírás

A rendőrség általi előállítás ijesztő és stresszes élmény lehet – különösen akkor, ha még sosem volt dolga az embernek a hatóságokkal. Ügyvédként gyakran találkozom azzal, hogy az emberek nincsenek tisztában alapvető jogaikkal és lehetőségeikkel ilyen helyzetben. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem a legfontosabb tudnivalókat és gyakorlati tanácsokat, hogy jogtudatosabban tudj reagálni, ha ilyen helyzetbe kerülsz – akár jogosan, akár tévedésből kerülsz a rendőrség látókörébe.

1. Maradj nyugodt, és ne tanúsíts ellenállást

Az előállítás során a legfontosabb, hogy ne provokáld a rendőröket, ne próbálj meg elmenekülni vagy ellenállni – ez ugyanis további jogi következményeket vonhat maga után (pl. hivatalos személy elleni erőszak, ellenszegülés). Bármennyire igazságtalannak érzed a helyzetet, az első perctől fogva viselkedj higgadtan és tisztelettudóan.

2. Jogod van tudni, miért állítanak elő

A rendőrség köteles közölni az előállítás okát, vagyis azt, hogy mivel gyanúsítanak meg, vagy milyen bűncselekmény miatt folyik az eljárás. Ezt érthető módon kell közölniük. Ha nem érted, kérj magyarázatot – udvariasan, de határozottan.

3. Ne nyilatkozz az ügy lényegéről ügyvéd nélkül

Ez az egyik legfontosabb tanácsom: ne mondj semmit az ügy érdeméről addig, amíg nem beszéltél ügyvéddel! Jogod van a hallgatáshoz, és ezt érdemes is kihasználni, még akkor is, ha úgy érzed, nincs takargatnivalód. Egy rosszul megfogalmazott mondat vagy félreértés súlyos következményekkel járhat később.

4. Jogod van ügyvédet kérni – és érdemes is élni vele

Kérheted, hogy értesítsék a saját ügyvédedet, vagy ha nincs, akkor kérhetsz kirendelt védőt. Addig nem vagy köteles vallomást tenni, amíg az ügyvéded meg nem érkezik. Ha teheted, mielőbb keress saját megbízható büntetőjogászt – a védelem hatékonysága sokat számít már az első pillanattól.

5. Kérhetsz értesítést hozzátartozónak

Jogod van kérni, hogy a rendőrség értesítse egy általad megnevezett hozzátartozódat az előállítás tényéről. Ez különösen fontos lehet, ha hosszabb ideig nem tudod elérni őket telefonon, vagy ha kiskorú gyermekeid vannak otthon.

6. Kérhetsz tolmácsot, ha nem beszéled a nyelvet

Ha nem beszéled jól a magyar nyelvet, vagy nyelvi nehézségeid vannak, jogod van hivatalos tolmácshoz. A rendőrségnek biztosítania kell, hogy megértsd az eljárás minden részletét.

7. Ne írj alá semmit, amit nem értesz teljesen

Sok esetben előfordul, hogy a rendőrök jegyzőkönyvet készítenek, amit aláíratnak a gyanúsítottal. Ne írj alá semmit automatikusan! Kérd, hogy olvashasd el figyelmesen, és ha nem értesz vele egyet, azt is jegyeztesd fel. Ha lehet, várj az ügyvédedre, mielőtt aláírsz bármit.

Összegzés

Az előállítás egy komoly helyzet, de nem jelenti azt, hogy bűnös vagy. Az eljárás célja sokszor csak a nyomozás elősegítése. Azonban a jogaid ismerete és érvényesítése kulcsfontosságú ahhoz, hogy ne sodródj hátrányos helyzetbe.

Ha bármilyen kérdésed van, vagy szeretnél felkészülni egy lehetséges kihallgatásra, keress bátran – védőügyvédként az a dolgom, hogy a jogod érvényesüljön, bárhol is tart az eljárás.

Vegye fel velünk MOST a kapcsolatot!

Ha büntetőeljárás indult Ön ellen, gyanúsítottként hallgatták ki, vagy vádlottként kell megjelennie a bíróságon, keresse bizalommal Dr. Unti Roland büntetőügyvédet!